Scheduling Office

The Scheduling Office is a team within the Office of the Registrar, which, in the best interest of the students, faculty, and staff, provides services and innovative solutions in the scheduling and use of Okanagan College’s learning spaces. The Scheduling Office is responsible for:

Our team can be contacted at timetable@okanagan.bc.ca.

Scheduling services and solution requests should be submitted by work request through myOkanagan.

Please note: requests may not be completed until the academic schedules for the upcoming term(s) have been finalized. Please allow 24-48 hours for a response to your request. The Scheduling Office is not responsible for booking external eventsIT servicesfacilities or media services, departmental meeting spaces, or the Cafeteria or catering services.

Office hours

Regular hours (Sept to April):
Monday to Friday | 8:30 a.m. to 4:30 p.m.

Summer hours (May to August):
Monday to Friday | 8:00 a.m. to 4:00 p.m.

Final exam schedules

The final examination time period is published annually in the Okanagan College Calendar and students are required to write final examinations at the scheduled times and dates. Students should be aware that examinations may be scheduled on days and times that differ from regular class schedules, including evenings and weekends.

In the event of exceptional circumstances, students may apply to write a final examination at a time other than the scheduled time. These examinations are referred to as out-of-time final examinations.

Fall & Winter exams

The fall final exam schedule is typically published in mid-October, the winter final exam schedule in mid-February. 

Summer exams

Summer final exams are held at the end of each session and are scheduled independently by each instructor. Please confirm with your instructor the exam details.

Please read the exam schedules carefully. Check to ensure that you have noted the correct course and section number for each course in which you are enrolled. Note that not all sections of the same course are scheduled at the same time. 

EXAM SCHEDULES ARE SUBJECT TO CHANGE. PLEASE CHECK BACK FOR UPDATES.
Fall 2021 Final Exam Schedule
December 08 - 18, 2021
Course Section Professor(s) Day Date Time Room
ANTH111 001 Joseph Werner Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E 207
ANTH111 002 Joseph Werner Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E 207
ANTH121 001 Joseph Werner Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 S 104 Theatre
ANTH121 004 Joseph Werner Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 S 104 Theatre
ANTH170 001 Leanne Mallory Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 HS 301
ANTH251 001 Leanne Mallory Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 B 113
ASTR110 001 Robert Stutz Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 213
ASTR111 001 Robert Stutz Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 213
ASTR112 001 Robert Stutz Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 213
AVIA112 001 Marc Vanderaegen Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 SIFC  
AVIA113 001 Marc Vanderaegen Friday Dec 10 9:00 - 12:00 SIFC  
AVIA114 001 Marc Vanderaegen Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 SIFC  
AVIA212 001 Marc Vanderaegen Thursday Dec 09 9:00 - 12:00 SIFC  
AVIA214 001 Marc Vanderaegen Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 SIFC  
BIOL111 001 Carson Keever Friday Dec 17 18:00 - 21:00 E 308
BIOL111 001 Carson Keever Friday Dec 17 18:00 - 21:00 E 310
BIOL111 001 Carson Keever Friday Dec 17 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
BIOL111 002 Dale Donovan Friday Dec 17 18:00 - 21:00 E 308
BIOL111 002 Dale Donovan Friday Dec 17 18:00 - 21:00 E 310
BIOL111 002 Dale Donovan Friday Dec 17 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
BIOL111 003 Stacey Sakakibara Friday Dec 17 18:00 - 21:00 E 308
BIOL111 003 Stacey Sakakibara Friday Dec 17 18:00 - 21:00 E 310
BIOL111 003 Stacey Sakakibara Friday Dec 17 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
BIOL112 001 Julia Dais Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 120
BIOL112 002 Bruce Campbell Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 207
BIOL131 001 Nusrat Urmi Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 C 272
BIOL131 002 Bruce Campbell Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 S 104 Theatre
BIOL131 003 Nusrat Urmi Saturday Dec 18 13:30 - 16:30
C 272
BIOL203 001 Cameron Egan Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 310
BIOL203 002 Cameron Egan Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 310
BIOL211 001 Stacey Sakakibara Saturday Dec 18 13:30 - 16:30
C 120
BIOL228 001 Stacey Sakakibara Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
C 272
BIOL251 001 Cameron Egan Friday Dec 17 9:00 - 12:00 C 176
BIOL260 001 Kathy Bockhold Saturday Dec 11 9:30 - 12:30 C 272
BIOL275 001 Erin Radomske Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 344H
BIOL279 001 Erin Radomske Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 HS 107
BUAD111 001 Dean Warner Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 309
BUAD111 001 Dean Warner Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 310
BUAD111 002 Nakita Edwards Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 272
BUAD111 002 Nakita Edwards Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 302
BUAD111 002 Nakita Edwards Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 308
BUAD111 003 Tiana Verigin Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 272
BUAD111 003 Tiana Verigin Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 303
BUAD111 007 Robert Ryan Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 368
BUAD111 007 Robert Ryan Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 302
BUAD111 008 Nakita Edwards Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 240
BUAD111 008 Nakita Edwards Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 303
BUAD113 001 Robert Ryan Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00
ONLINE
BUAD121 001 Tiana Verigin Thursday Dec 16
13:00 - 16:00
E 309
BUAD121 001 Tiana Verigin Thursday Dec 16
13:00 - 16:00
E 310
BUAD176 001 Dan Allen Thursday Dec 16 13:00 - 15:00 E 207
BUAD176 001 Dan Allen Thursday Dec 16 13:00 - 15:00 E 208
BUAD176 002 Dan Allen Thursday Dec 16 13:00 - 15:00 E 207
BUAD176 002 Dan Allen Thursday Dec 16 13:00 - 15:00 E 208
BUAD195 001 Elena Mitropolsky Monday Dec 13 18:00 - 21:00 E 310
BUAD195 002 Elena Mitropolsky Monday Dec 13 18:00 - 21:00 E 309
BUAD195 003 Robert Ryan Monday Dec 13 18:00 - 21:00 E 309
BUAD195 003 Robert Ryan Monday Dec 13 18:00 - 21:00 E 310
BUAD200 001 Pam Nelson Wednesday Dec 15 18:00 - 20:00 E 212
BUAD200 001 Pam Nelson Wednesday Dec 15 18:00 - 20:00 E 408
BUAD200 003 Pam Nelson Wednesday Dec 15 18:00 - 20:00 E 212
BUAD201 001 Sylvie Vidaillac Saturday Dec 11 9:30 - 12:30 C 368
BUAD201 002 Patrick Schryburt Saturday Dec 11 9:30 - 12:30 C 368
BUAD208 002 Julie Cruise Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 E 308
BUAD208 003 Drew McGillivray Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 E 309
BUAD208 004 Julie Cruise Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 E 308
BUAD209 001 Blair Baldwin Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 E 309
BUAD209 001 Blair Baldwin Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 E 310
BUAD209 002 Caroline Gilchrist Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 E 310
BUAD209 003 Doug Anderson Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 E 308
BUAD209 005 Robert Groves Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 E 309
BUAD236 001 Julie Cruise Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 212
BUAD246 001 Susan Thomas Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 112
BUAD246 002 Susan Thomas Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 112
BUAD248 001 Steve Fleck Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 278
BUAD248 002 Steve Fleck Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 278
BUAD251 001 Drew McGillivray Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E 403
BUAD262 001 Sylvie Vidaillac Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 207/ E213
BUAD262 002 Kyleen Myrah Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 207/ E302
BUAD262 003 Michael Orwick Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 308
BUAD262 004 Sylvie Vidaillac Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 310
BUAD262 005 Michael Orwick Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 308
BUAD262 006 Kyleen Myrah Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 309
BUAD263 001 Adrian Fontenla Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 E 302
BUAD263 002 Adrian Fontenla Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 E 302
BUAD264 001 Graham Moir Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 309
BUAD264 001 Graham Moir Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 310
BUAD264 002 Kara James Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 309
BUAD264 003 Laura Hetherington Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 308
BUAD264 003 Laura Hetherington Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 309
BUAD264 004 Graham Moir Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 240
BUAD264 004 Graham Moir Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 272
BUAD264 006 Laura Hetherington Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 368
BUAD264 007 Richard Presland Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 368
BUAD269 002 Roberta Fidalgo Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 234
BUAD269 003 Susan Thomas Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 240
BUAD269 004 Michael Conlin Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 234
BUAD273 001 Adrian Fontenla Friday Dec 10 18:00 - 21:00 E 207
BUAD283 001 Glen Coulthard Friday Dec 17 18:00 - 20:30 E 408
BUAD289 001 Len Youden Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 E 303
BUAD296 001 Michael Hazen Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 234
BUAD296 002 Michael Hazen Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 234
BUAD297 001 Rishi Bhardwaj Tuesday Dec 14 13:00 - 15:00 C 344H
BUAD298 001 Pam Nelson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 130
BUAD315 002 Steven Watson Friday Dec 17 9:00 - 11:00 C 288
BUAD330 001 Svan Lembke Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 C 130
BUAD331 001 Scott Overland Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 E 407
BUAD331 002 Patrick Schryburt Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 E 407
BUAD331 002 Patrick Schryburt Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 E 408
BUAD334 001 Blair Baldwin Thursday Dec 09 18:00 - 20:00 C 130
BUAD336 001 Blair Baldwin Wednesday Dec 15 9:00 - 11:00 C 130
BUAD340 002 Svan Lembke Monday Dec 13 13:00 - 17:00 C 130
BUAD340 003 Devin Rubadeau Monday Dec 13 13:00 - 17:00 C 176
BUAD345 001 Mark Ziebarth Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 302
BUAD345 002 Mark Ziebarth Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 303
BUAD350 001 Nakita Edwards Monday Dec 13 9:00 - 12:00 HS 102
BUAD352 001 Sarah Gumpinger Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 208
BUAD354 001 Elena Mitropolsky Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 C 184
BUAD356 001 Michael Hazen Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 E 303
BUAD363 001 Mary Ann Knoll Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 E 212
BUAD363 002 Mary Ann Knoll Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 E 212
BUAD363 002 Mary Ann Knoll Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 E 301
BUAD365 001 Dean Warner Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 309
BUAD365 002 Nakita Edwards Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 309
BUAD369 001 Drew McGillivray Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 368
BUAD374 001 Robert Groves Tuesday Dec 14 18:00 - 20:00 E 403
BUAD376 001 Martin McMahon Saturday Dec 11 9:30 - 11:30 E 212
BUAD410 001 Martin McMahon Thursday Dec 16 13:00 - 15:00 E 303
BUAD425 001 Dustin Gumpinger Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 E 308
BUAD425 002 Dustin Gumpinger Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 E 309
BUAD450 001 Elena Mitropolsky Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 278
BUAD461 001 Graham Moir Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 207
BUAD462 001 Sarah Gumpinger Monday Dec 13 18:00 - 21:00 C 276
BUAD491 001 Svan Lembke Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 286
BUAD491 002 Sheilagh Seaton Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 286
CHEM111 001 Summer Li Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 120
CHEM111 001 Summer Li Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 272
CHEM111 001 Summer Li Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 344H
CHEM111 002 Summer Li Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 120
CHEM111 002 Summer Li Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 272
CHEM111 002 Summer Li Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 344H
CHEM111 003 Sydney Acton Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 120
CHEM111 003 Sydney Acton Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 272
CHEM111 003 Sydney Acton Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 344H
CHEM112 001 Sydney Acton Friday Dec 10 18:00 - 21:00 C 120
CHEM112 001 Sydney Acton Friday Dec 10 18:00 - 21:00 C 272
CHEM112 002 Terry Heidt Friday Dec 10 18:00 - 21:00 C 120
CHEM112 002 Terry Heidt Friday Dec 10 18:00 - 21:00 C 272
CHEM118 001 Terry Heidt Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 C 272
CHEM121 001 Jeffrey Therrien Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 234
CHEM212 001 Scott Richardson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 207
CHEM212 001 Scott Richardson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 213
CHEM212 002 Scott Richardson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 207
CHEM212 002 Scott Richardson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 213
CHEM221 001 Jeffrey Therrien Friday Dec 17 9:00 - 12:00 HS 102
CHEM225 001 Elizabeth-Anne Strohm Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 272
CHEM226 001 Elizabeth-Anne Strohm Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 272
CIEN131 001 Doug Meier Thursday Dec 09 9:00 - 12:00 C 184
CIEN131 002 Doug Meier Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 C 184
CIEN133 001 Kenneth Langedyk Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 120
CIEN134 001 John Kenny Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 C 120
CIEN136 001 Robert Scherer Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 120
CIEN139 001 Christopher Pieper Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 308
CIEN242 001 Doug Meier Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 402
CIEN245 001 John Kenny Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 309
CIEN248 001 Robert Scherer Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 272
CMNS310 001 Jillian Garrett Wednesday Dec 08 18:00 - 19:00 C 130
COSC109 001 Alan Kennedy Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
COSC111 001 Kenneth Chidlow Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 C 278
COSC111 002 Sarah Foss Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 E 212
COSC111 003 Olga Sediako Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 C 288
COSC111 004 Arthur Boehm Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 276
COSC115 001 Matthew Fritter Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 130
COSC118 001 Hassan Mohammadnavazi Monday Dec 13 9:00 - 11:00 B 129
COSC118 001 Hassan Mohammadnavazi Monday Dec 13 9:00 - 11:00 B 131
COSC118 002 Ian Pleasants Monday Dec 13 9:00 - 11:00 B 129
COSC118 002 Ian Pleasants Monday Dec 13 9:00 - 11:00 B 131
COSC219 001 Deb Warren Monday Dec 13 9:00 - 17:00 E 403
COSC222 001 Arthur Boehm Friday Dec 10 9:00 - 12:00 E 208
COSC236 001 Olga Sediako Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 E 212
COSC236 001 Olga Sediako Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 E 408
COSC304 001 Alan Kennedy Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 C 368
COSC360 001 Matthew Fritter Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E 303
COSC404 001 Alan Kennedy Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 301
COSC417 001 Matthew Fritter Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 HS 102
COSC419 001 Kenneth Chidlow Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 130
COSC434 001 Vsevolod Lynov Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 C 288
ECON115 002 Md. Masum  Emran Wednesday Dec 15 9:00 - 11:00 S 104 Theatre
ECON115 003 Md. Masum  Emran Wednesday Dec 15 9:00 - 11:00 S 104 Theatre
ECON115 005 Md. Masum  Emran Wednesday Dec 15 9:00 - 11:00 S 104 Theatre
ECON125 001 Michael Sale Wednesday Dec 15 9:00 - 11:00 E 208
ECON125 005 Md. Masum  Emran Friday Dec 10 18:00 - 20:00 E 310
ECON205 001 Md. Masum  Emran Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 C 276
ECON335 001 Michael Sale Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 B 113
EESC101 002 Barbara Ramovs Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 E 213
EESC111 001 Weisheng Zang Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 176
ELEN110 001 Scott Fazackerley Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 240
ELEN116 001 Nadir Ould-Khessal Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 C 278
ELEN130 001 Jonathan Laumer Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 234
ELEN213 001 Scott Fazackerley Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 276
ELEN216 001 Nadir Ould-Khessal Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 314
ELEN240 001 Hassan Mohammadnavazi Thursday Dec 16 9:00 - 12:00 C 240
ELEN246 001 Wayne Lu Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 E 208
ELEN256 001 Jonathan Laumer Monday Dec 13 9:00 - 12:00 HS 101
ELEN263 001 Randy Brown Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 176
ENGL100 003 Sean Johnston Friday Dec 10 9:00 - 11:00 C 368
ENGL100 014 Corinna Chong Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 240
ENGL100 015 Dana Penney Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 E 403
ENGL100 016 Corinna Chong Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 240
ENGR101 001 John Kenny Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 C 184
FINA310 001 Jillian Garrett Wednesday Dec 08 18:00 - 19:00 C 130
FREN105 001 Barbara Bertner Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 402
FREN105 002 Barbara Bertner Thursday Dec 09 13:00 - 16:00
E 402
FREN107 001 Freeda Wilson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 107
FREN112 001 Barbara Bertner
Thursday
Dec 09
13:00 - 16:00
E 402
GEOG207 001 Markus Heinrichs Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 HS 102
GSWS269 001 Shelly Ikebuchi Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 276
HIST110 001 Howard Hisdal Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 E 208
HIST110 002 Howard Hisdal Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 E 303
HIST112 001 Jim Wood Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 C 344H
HIST206 001 Howard Hisdal Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 344H
HIST211 001 Jim Wood Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 C 130
HIST230 001 Howard Hisdal Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 276
HIST241 001 Jim Wood Thursday Dec 16 9:00 - 12:00 E 105
ICT 111 001 Nolan Fretz Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 C 326
ICT 111 001 Nolan Fretz Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 C 330
ICT 112 001 Kevin Pang Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 C 326
ICT 112 001 Kevin Pang Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 C 330
ICT 113 001 Patrick Hudson Friday Dec 10 13:00 - 16:00 C 326
ICT 113 001 Patrick Hudson Friday Dec 10 13:00 - 16:00 C 330
ICT 117 001 Troy Berg Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 326
ICT 117 001 Troy Berg Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 330
ICT 212 001 Troy Berg Friday Dec 17 13:00 - 16:00 C 326
ICT 212 001 Troy Berg Friday Dec 17 13:00 - 16:00 C 330
MATH111 001 Satoshi Tomoda Monday Dec 13 18:00 - 21:00 E 208
MATH112 001 Bryan Penfound Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 120
MATH112 001 Bryan Penfound Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 130
MATH112 002 Stephen Brown Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 120
MATH112 002 Stephen Brown Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 130
MATH113 001 Nick Kayban Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 C 120
MATH114 001 Elizabeth Stankiewicz Friday Dec 10 18:00 - 21:00 S 104 Theatre
MATH114 002 Jennifer Hobart Friday Dec 10 18:00 - 21:00 S 104 Theatre
MATH114 003 Jennifer Hobart Friday Dec 10 18:00 - 21:00 S 104 Theatre
MATH114 006 Claude Hurtubise Friday Dec 10 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
MATH114 007 Bryan Penfound Friday Dec 10 18:00 - 21:00 S 104 Theatre
MATH114 008 Claude Hurtubise Friday Dec 10 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
MATH120 002 Julian Buck Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 C 130
MATH122 001 Stephen Tully Friday Dec 10 9:00 - 12:00 HS 105
MATH127 001 Satoshi Tomoda Monday Dec 13 9:00 - 12:00 HS 105
MATH128 001 Joya Danyluk Friday Dec 10 9:00 - 12:00 B 129
MATH135 001 Joe Hobart Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 B 129
MATH137 001 Joya Danyluk Monday Dec 13 9:00 - 12:00 HS 301
MATH139 002 Paul Lee Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 E 208
MATH201 001 Julian Buck Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E-Building Atrium
MATH212 001 Stephen Brown Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 HS 102
MATH221 002 Paul Lee Monday Dec 13 9:00 - 12:00 B 113
MATH257 001 Stephen Brown Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 C 130
MECH131 001 Tyler Perrin Friday Dec 17 18:00 - 21:00 C 184
MECH131 002 Tyler Perrin Friday Dec 17 18:00 - 21:00 C 184
MECH133 001 Vlado Neykov Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 C 240
MECH134 001 Pouria Mehrabi Friday Dec 10 9:00 - 12:00 C 276
MECH136 001 Logan Maley Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 403
MECH139 001 Logan Maley Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 176
MECH243 001 Pouria Mehrabi Monday Dec 13 9:00 - 12:00 C 344H
MECH244 001 Alvin Bergen Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 E 207
MECH247 001 Quincy DeWitt Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 C 278
MECH249 001 Alvin Bergen Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 E 208
NRSU110 001 Andrea Tannahill Monday Dec 13 13:00 - 16:00 C 288
NRSU111 001 Camilla Woods Tuesday Dec 14 18:00 - 21:00 C 288
NRSU112 001 Monique Karlstrom Thursday Dec 16
18:00 - 19:30
C 288
NRSU201 001 Monique Karlstrom Friday Dec 10 13:00 - 16:00 C 288
NRSU210 001 Gurpreet Dhatt Saturday Dec 18 9:30 - 12:30 E 415
NRSU226 001 Gurpreet Dhatt Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 E 212
NTEN211 001 Nolan Fretz Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 C 326
NTEN211 001 Nolan Fretz Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 C 330
NTEN217 001 Kevin Pang Monday Dec 13 13:00 - 16:00 C 326
NTEN217 001 Kevin Pang Monday Dec 13 13:00 - 16:00 C 330
NTEN218 001 Troy Berg Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 C 326
NTEN218 001 Troy Berg Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 C 330
NTEN219 001 Nathan Nesbitt Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 326
NTEN219 001 Nathan Nesbitt Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 330
PHIL111 001 Catherine Gee Monday Dec 13 9:00 - 12:00 HS 201
PHIL111 002 Catherine Gee Monday Dec 13 9:00 - 12:00 E 208
PHIL114 001 Bruce Howes Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 E 208
PHIL222 001 Bruce Howes Friday Dec 10 9:00 - 12:00 E 403
PHIL241 001 Ruth Lowe-Walker Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 HS 105
PHIL350 001 Ruth Lowe-Walker Friday Dec 10 9:00 - 11:00 S 104 Theatre
PHIL350 002 Ruth Lowe-Walker Friday Dec 10 9:00 - 11:00 S 104 Theatre
PHIL350 003 Bruce Howes Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 E-Building Atrium
PHYS111 001 Amir Qamar Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 E 303
PHYS111 002 Moos van Caspel Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 HS 105
PHYS112 001 Flora Cheng Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 E-Building Atrium
PHYS112 002 Amir Qamar Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 E-Building Atrium
PHYS126 001 Flora Cheng Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 368
PHYS215 001 Kevin Douglas Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 C 272
POLI101 001 Rosalind Warner Monday Dec 13 9:00 - 12:00 HS 107
POLI204 001 Rosalind Warner Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 E 105
POLI211 001 Rosalind Warner Friday Dec 17 9:00 - 12:00 C 344H
PSYC111 003 Alexandra Hirniak Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
PSYC111 005 Alexandra Hirniak Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
PSYC111 008 Alexandra Hirniak Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00
F 101 Cafeteria
PSYC111 009 Danielle Fullerton Monday Dec 13 18:00 - 21:00 E 303
PSYC111 013 Michelle Arnold Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 C 176
PSYC111 014 Michelle Arnold Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 C 176
PSYC121 002 Danielle Fullerton Thursday Dec 09 9:00 - 12:00 C 272
PSYC121 003 Danielle Fullerton Thursday Dec 09 9:00 - 12:00 C 272
PSYC241 001 Danielle Fullerton Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 E 207
PSYC252 001 Alexandra Hirniak Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 HS 301
PSYC255 001 Leora Dahl Friday Dec 10 9:00 - 12:00 HS 102
SOCI269 001 Shelly Ikebuchi Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 276
SPAN111 002 Deborah Boyd Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 HS 105
SPAN111 003 Deborah Boyd Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 B 205
SPAN211 001 Deborah Boyd Friday Dec 17 9:00 - 12:00 HS 105
STAT121 001 Jenna Downey Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E-Building Atrium
STAT124 002 Julian Buck Friday Dec 17 9:00 - 12:00 E-Building Atrium
WET 111 001 Allison O'Neill Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 E 310
WET 112 001 David Teasdale Friday Dec 17 9:00 - 12:00
E 212
WET 115 001 Frank Carey Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 240
WET 222 001 Allison O'Neill Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 C 240
WET 225 001 Owen Lloyd Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 C 184
WET 226 001 David Teasdale Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00
E 212
WET 227 001 Frank Carey Friday Dec 17 9:00 - 12:00 C 240
December 08 - 18, 2021
Course Section Professor(s) Day Date Time Room
ANTH103 051 Flannery Surette Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 PC 204
ANTH121 051 Flannery Surette Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PE C02
ASTR110 051 Ryan Ransom Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PE A06
ASTR111 051 Ryan Ransom Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PE A06
ASTR112 051 Ryan Ransom Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PE A06
BIOL111 051 Fawn Turner Friday Dec 17 18:00 - 21:00 PC 113
BIOL112 051 Fawn Turner Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 PE C16
BIOL131 051 Sandra Rosenberg Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PE C03
BIOL190 051 Sandra Rosenberg Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 PC 113
BUAD111 051 Erin Creagh Monday Dec 13 9:00 - 12:00 PE C16
BUAD208 051 Erin Creagh Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 PE C03
BUAD262 051 Scott Overland Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 PC 204
BUAD264 051 Erin Creagh Monday Dec 13 9:00 - 12:00 PE C16
BUAD298 051 Danielle Robinson Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 PE C02
CHEM111 051 Nancy Telford Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 PE C03
CHEM112 051 Nancy Telford Friday Dec 10 18:00 - 21:00 PC 204
CRIM235 051 John Mott Friday Dec 17 9:00 - 11:00 PC 113
CRIM235 052 John Mott Friday Dec 17 9:00 - 11:00 PC 113
ECON115 051 Michael Sale Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 PC 129
EESC101 051 Robert Friberg Friday Dec 10 9:00 - 11:30 PC 204
ENGL100 051 Jeremy Beaulne Friday Dec 17 9:00 - 12:00
PE C03
ENGL100 054 Jeremy Beaulne Friday Dec 17 9:00 - 12:00
PE C08
ENGL151 051 Jeremy Beaulne Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 PC 204
ENGL231 051 Jeremy Beaulne Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 PC 204
GEOG111 051 Markus Heinrichs Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PC 133
HKIN101 051 Eryn Jewitt Friday Dec 10 18:00 - 21:00 PC 113
HKIN110 051 Colin Wallace Monday Dec 13 9:00 - 12:00 PC 204
HKIN150 051 Eryn Jewitt Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PC 204
HKIN161 051 Lauren Currie Friday Dec 17 9:00 - 12:00 PE A06
HKIN203 051 Louise Blais Monday Dec 13 9:00 - 12:00 PC 113
HKIN206 051 Colin Wallace Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 PC 204
HKIN215 051 Eryn Jewitt Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 PE C16
HKIN250 051 Louise Blais Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 PC 204
HKIN275 051 Colin Wallace Friday Dec 10 9:00 - 12:00 PC 113
MATH111 051 Lindsey Reinholz Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 PE C02
MATH112 051 Lindsey Reinholz Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 PE C03
MATH114 051 Lindsey Reinholz Friday Dec 10 18:00 - 21:00 PE C03
MATH120 051 Jenna Downey Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 PC 204
PHIL111 051 Catherine Gee Monday Dec 13 9:00 - 12:00
PE C02
PHIL250 051 Catherine Gee Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 PC 113
PHYS111 051 Ryan Ransom Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 PE A06
PHYS112 051 Ryan Ransom Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00
PE A09
POLI101 051 Denis Dogah Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 PC 113
POLI101 052 Denis Dogah Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 PC 113
SCMT148 051 Aaron Spohr Friday Dec 17 9:00 - 12:00 PC 133
SOCI111 051 Shelly Ikebuchi Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 PC 113
SOCI111 052 Shelly Ikebuchi Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 PC 113
SOCI270 051 Priscillia Lefebvre Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 PC 113
SOCI270 052 Priscillia Lefebvre Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 PC 113
SPAN111 051 Freeda Wilson Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 PE C02
December 08 - 18, 2021
Course Section Professor(s) Day Date Time Room
ANTH103 071 Amy Cohen Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 V D223
ANTH121 071 Amy Cohen Friday Dec 17 13:00 - 16:00 V D344
ASTR110 071 Moos van Caspel Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 V D348
ASTR111 071 Moos van Caspel Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 V D348
ASTR112 071 Moos van Caspel Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 V D348
BIOL111 071 Dale Donovan Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 V D333
BIOL112 071 Joel Urquhart Friday Dec 10 9:00 - 12:00 V D348
BIOL131 071 Joel Urquhart Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 V D333
BIOL203 071 Carson Keever Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 V D344
BIOL211 071 Michael Mitsch Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 V D223
BIOL251 071 Dale Donovan Friday Dec 10 9:00 - 12:00 V D344
BUAD111 071 Brad Steinbart Monday Dec 13 9:00 - 12:00 V D212
BUAD111 072 Kirsten Benzie Monday Dec 13 9:00 - 12:00 V D223
BUAD208 071 Brad Steinbart Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 V D333
BUAD262 071 Andrew Klingel Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 V D348
BUAD263 071 Graham Moir Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 V D344
BUAD264 071 Terry Kosowick Monday Dec 13 9:00 - 12:00 V D333
BUAD283 071 Glen Coulthard Friday Dec 17 18:00 - 20:30 V D229
BUAD298 071 Michael Conyette Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 V D345
BUAD315 071 Michael Conyette Friday Dec 17 9:00 - 11:00 V D229
BUAD340 071 Michael Conyette Monday Dec 13 13:00 - 17:00 V D344
BUAD345 071 Rishi Bhardwaj Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 V D347
BUAD365 071 Terry Kosowick Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 V D223
BUAD462 071 Sarah Gumpinger Monday Dec 13 18:00 - 21:00 V D344
CHEM111 071 Philip Schellenberg Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 V D333
CHEM112 071 Philip Schellenberg Friday Dec 10 18:00 - 21:00 V D212
CHEM212 071 Carl Doige Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 V D343
COSC111 071 Hanan Mashniwi Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 V D361
ECON115 071 Lozelle Reed Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 V D212
ECON115 072 Lozelle Reed Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 V D212
EESC101 071 Chad Ellis Monday Dec 13 9:00 - 12:00 V D348
ENGL100 073 Jeremy Lanaway Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 V D348
ENGL153 071 Jeremy Lanaway Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 V D333
FREN105 071 Barbara Bertner Thursday Dec 9 13:00 - 16:00
V D348
GEOG111 071 Chad Ellis Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 V D344
MATH111 071 Christine Melin Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 V D344
MATH112 071 Jason Schaad Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 V D212
MATH114 071 Jason Schaad Friday Dec 10 18:00 - 21:00 V D223
MATH120 071 Elizabeth Stankiewicz Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 V D344
PHYS111 071 Nicole Prent Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 V D348
PHYS112 071 Nicole Prent Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 V D333
POLI101 071 Ayla Kilic Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00
V D333
PSYC111 071 Ben Coleman Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 V D212
PSYC111 072 Ben Coleman Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 V D212
SOCI202 071 Barbara Baker Wednesday Dec 08 13:00 - 16:00 V D348
SPAN111 071 Deborah Boyd Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 V D344
December 08 - 18, 2021
Course Section ID Professor(s) Day Date Time Room
ANTH121 061 061 Amy Cohen Friday Dec 10 9:00 - 12:00 SA 130
BIOL111 061 061 Michael Mitsch Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 SA 130
BIOL116 061 061 Bryan White Friday Dec 17 9:00 - 12:00 SA 134
BIOL131 061 061 Bryan White Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 SA 130
BUAD111 061 061 Terry Kosowick Monday Dec 13 9:00 - 12:00 SA 130
BUAD262 061 061 Andrew Klingel Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 SA 130
BUAD264 061 061 Terry Kosowick Monday Dec 13 9:00 - 12:00 SA 130
CHEM112 061 061 Carl Doige Friday Dec 10 18:00 - 21:00 SA 130
ECON115 061 061 Lozelle Reed Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 SA 130
GEOG111 061 061 Chad Ellis Friday Dec 17 9:00 - 12:00 SA 130
HIST115 061 061 Chris Clarkson Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 SA 141
HIST261 061 061 Chris Clarkson Saturday Dec 11 13:30 - 15:30 SA 130
MATH111 061 061 Christine Melin Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 SA 130
MATH112 061 061 Brian May Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 SA 130
MATH114 061 061 Brian May Friday Dec 10 18:00 - 21:00 SA 130
PHYS111 061 061 Brian May Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 SA 130
PHYS112 061 061 Brian May Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 SA 130
POLI112 061 061 Denis Dogah Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 SA 130
December 08 - 18, 2021
Course Section Professor(s) Day Date Time Room
ANTH121 002 Flannery Surette Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
ANTH121 003 Amy Cohen Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
ANTH245 001 Flannery Surette Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 ONLINE  
ASTR220 001 Ryan Ransom Friday Dec 10 9:00 - 12:00 ONLINE  
BIOL202 001 Emelie Lee Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
BUAD111 004 Dean Warner Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
BUAD111 005 Robert Ryan Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
BUAD111 006 Mary Ann Knoll Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
BUAD200 002 Rishi Bhardwaj Wednesday Dec 15 18:00 - 20:00 ONLINE  
BUAD200 004 Rishi Bhardwaj Wednesday Dec 15 18:00 - 20:00 ONLINE  
BUAD208 001 Brad Steinbart Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
BUAD209 004 Blair Baldwin Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 ONLINE  
BUAD209 061 Dustin Gumpinger Saturday Dec 18 13:30 - 16:00 ONLINE  
BUAD210 001 Alan Rice Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
BUAD269 001 Sylvie Vidaillac Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 ONLINE  
BUAD283 002 Aidan Cole Friday Dec 17 18:00 - 20:30 ONLINE  
BUAD305 071 Andrew Klingel Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
BUAD315 001 Michael Conyette Friday Dec 17 9:00 - 11:00 ONLINE  
BUAD315 003 Steven Watson Friday Dec 17 9:00 - 11:00 ONLINE  
BUAD333 001 Robert Wright Wednesday Dec 15 18:00 - 19:30 ONLINE  
BUAD333 002 Robert Wright Wednesday Dec 15 18:00 - 19:30 ONLINE  
BUAD340 001 Devin Rubadeau Monday Dec 13 13:00 - 17:00 ONLINE  
BUAD463 001 Mary Ann Knoll Friday Dec 17 18:00 - 21:00 ONLINE  
BUAD466 001 Michael Hazen Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
CIEN241 001 Thomas Guenther Friday Dec 10 9:00 - 12:00 ONLINE  
CIEN246 001 Thomas Guenther Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 ONLINE  
COSC109 071 Vsevolod Lynov Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 ONLINE  
COSC111 051 Daniel Ling Saturday Dec 18 13:30 - 15:30 ONLINE  
COSC111 072 Sarah Foss Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
COSC118 071 Matthias Koch Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
COSC221 001 Joya Danyluk Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
DSCI310 001 Bevan Ferreira Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
DSCI310 002 Stephen Tully Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
EAPD010 002 Zsuzsanna Kiss Monday Dec 20 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPD020 002 Vivian Albrecht Monday Dec 20 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPD030 002 Ryan Vatkin Monday Dec 20 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPR030 001 Madjid Mohammadzadeh Friday Dec 17 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPS030 001 Madjid Mohammadzadeh Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPW030 001 Thomas Lampi Thursday Dec 16 9:00 - 12:00 ONLINE  
ECON115 001 Tazul Islam Wednesday Dec 08 18:00 - 20:30 ONLINE  
ECON115 006 Sandra Hadersbeck Wednesday Dec 08 18:00 - 20:00 ONLINE  
ECON115 007 Tazul Islam Wednesday Dec 08 18:00 - 20:30 ONLINE  
ECON125 002 Sandra Hadersbeck Saturday Dec 11 9:30 - 11:30 ONLINE  
ECON125 003 Tazul Islam Friday Dec 17 18:00 - 20:30 ONLINE  
ECON125 004 Sandra Hadersbeck Saturday Dec 11 9:30 - 11:30 ONLINE  
ECON251 071 Lozelle Reed Monday Dec 13 9:00 - 11:00 ONLINE  
ECON271 001 Tazul Islam Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
EESC101 001 Barbara Ramovs Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
ENGL100 010 Craig McLuckie Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 ONLINE  
ENGL100 011 Jeremy Lanaway Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 ONLINE  
ENGL100 013 Jeremy Lanaway Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 ONLINE  
ENGL100 052 Frances Greenslade Wednesday Dec 08 18:00 - 20:00 ONLINE  
ENGL100 053 Frances Greenslade Wednesday Dec 08 18:00 - 20:00 ONLINE  
ENGL100 055 Frances Greenslade Wednesday Dec 15 18:00 - 20:00 ONLINE  
ENGL151 001 Hannah Calder Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 ONLINE  
ENGL151 002 Krista Paquin Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
ENGL151 003 Hannah Calder Thursday Dec 09 18:00 - 21:00 ONLINE  
ENGL151 004 Krista Paquin Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
ENGL151 052 Frances Greenslade Monday Dec 13 9:00 - 11:00 ONLINE  
FREN106 001 Freeda Wilson Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
GEOG111 001 Terence Day Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
GEOG121 001 Terence Day Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
GEOG128 001 Stephanie Bunclark Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
GEOG128 051 Stephanie Bunclark Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
GEOG128 071 Megan Salhus Friday Dec 10 9:00 - 11:00 ONLINE  
GEOG201 001 Gill Green Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
GEOG210 001 Stephanie Bunclark Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
GEOG224 001 Stephanie Bunclark Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 ONLINE  
GEOG270 001 Gill Green Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 ONLINE  
GEOG272 001 Terence Day Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
GSWS100 001 Ann Marie McKinnon Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 ONLINE  
GSWS100 002 Ann Marie McKinnon Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 ONLINE  
GSWS100 003 Ann Marie McKinnon Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 ONLINE  
HIST112 051 Jim Wood Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
HIST216 071 Christopher Hyland Monday Dec 13 18:00 - 21:00 ONLINE  
IALG011 001 Heather Crowe Friday Dec 17 13:00 - 16:00 ONLINE  
LAW 012 001 Allison Inkpen Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 ONLINE  
MATH112 003 Jennifer Hobart Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 ONLINE  
MATH114 004 Bryan Penfound Friday Dec 10 18:00 - 21:00 ONLINE  
MATH114 005 Bryan Penfound Friday Dec 10 18:00 - 21:00 ONLINE  
MATH120 001 Satoshi Tomoda Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 ONLINE  
MATH134 051 Jenna Downey Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
MATH139 001 Joya Danyluk Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
MATH139 071 Jason Schaad Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
MATH212 002 Scott Heard Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 ONLINE  
MATH221 001 Paul Lee Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
MATH251 001 Joya Danyluk Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
MATH314 001 Stephen Brown Saturday Dec 11 13:30 - 16:30 ONLINE  
PHIL111 071 David Boutillier Friday Dec 10 9:00 - 12:00 ONLINE  
PHIL114 002 David Boutillier Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 ONLINE  
PHIL114 003 David Boutillier Wednesday Dec 08 18:00 - 21:00 ONLINE  
PHIL260 001 David Boutillier Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
PHYS112 003 Robert Stutz Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 ONLINE  
POLI101 002 Ayla Kilic Saturday Dec 11 13:30 - 15:30 ONLINE  
POLI204 002 Rosalind Warner Thursday Dec 09 13:00 - 16:00 ONLINE  
POLI206 001 Ayla Kilic Wednesday Dec 08 9:00 - 11:00 ONLINE  
POLI221 001 Ayla Kilic Monday Dec 13 9:00 - 11:00 ONLINE  
SOCI111 003 Shelly Ikebuchi Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 ONLINE  
SOCI111 004 Takara Ketchell Tuesday Dec 14 13:00 - 16:00 ONLINE  
SPAN111 001 Jesus Toapanta Monday Dec 13 9:00 - 12:00 ONLINE  
STAT124 001 Julian Buck Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
STAT230 001 Emelie Lee Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
STAT240 001 Emelie Lee Wednesday Dec 08 9:00 - 12:00 ONLINE  
STAT310 001 Claude Hurtubise Friday Dec 17 9:00 - 12:00 ONLINE  
STAT311 001 Claude Hurtubise Saturday Dec 18 13:30 - 16:30 ONLINE  
December 14 - 20, 2021
Course Section Professor(s) Day Date Time Room
BIOL011 001 Jessica Morcom Friday Dec 17 13:00 - 16:00 C 372
BIOL011 002 Jessica Morcom Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 C 372
BIOL012 001 Jessica Morcom Friday Dec 17 13:00 - 16:00 C 372
BIOL012 002 Sherry Otruba Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 301
CHEM011 001 Arthur Bakx Monday Dec 20 18:00 - 21:00 C 372
CHEM011 002 Cornelia Chang Monday Dec 20 9:00 - 11:00 B 221
CHEM012 001 Arthur Bakx Monday Dec 20 9:00 - 12:00 C 372
CHEM012 002 Arthur Bakx Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 B 205
ENGL012 001 Barbara Bailey Friday Dec 17 9:00 - 12:00 B 223
ENGL012 002 Barbara Bailey Tuesday Dec 14 18:00 - 21:00 B 223
ENGL012 003 Jacqueline Dyment Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 C 286
ENGL012 004 Steve Smith Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 223
ENGL012 005 Steve Smith Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 223
ENGL070 001 Barbara Bailey Friday Dec 17 9:00 - 12:00 B 223
ENGL070 003 Steve Smith Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 E 105
IALG011 001 Heather Crowe Friday Dec 17 13:00 - 16:00 ONLINE  
LAW 012 001 Allison Inkpen Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 ONLINE  
MATH011 001 Sofia Sookochoff Thursday Dec 16 13:00 - 16:00 B 223
MATH011 002 Heather Crowe Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 E 301
MATH012 001 Sofia Sookochoff Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 E 308
MATH012 002 Sofia Sookochoff Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 E 308
MATH012 003 Sofia Sookochoff Wednesday Dec 15 18:00 - 21:00 E 303
PHYS011 001 Bob Vinek Tuesday Dec 14 9:00 - 12:00 B 223
PHYS012 001 Bob Vinek Thursday Dec 16 18:00 - 21:00 C 372
December 15 - 20, 2021
Course Section Professor(s) Day Date Time Room
EAPD010 001 Michael Landry Monday Dec 20 13:00 - 16:00 B 221
EAPD010 002 Zsuzsanna Kiss Monday Dec 20 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPD020 001 Jolaine Longeway Monday Dec 20 13:00 - 16:00 B 223
EAPD020 002 Vivian Albrecht Monday Dec 20 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPD030 001 Madjid Mohammadzadeh Monday Dec 20 13:00 - 16:00 B 205
EAPD030 002 Ryan Vatkin Monday Dec 20 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPR020 001 Zsuzsanna Kiss Friday Dec 17 13:00 - 16:00 E 105
EAPR030 001 Madjid Mohammadzadeh Friday Dec 17 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPS010 001 Michael Landry Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 B 205
EAPS020 001 Jolaine Longeway Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 B 221
EAPS030 001 Madjid Mohammadzadeh Wednesday Dec 15 13:00 - 16:00 ONLINE  
EAPW020 001 Jolaine Longeway Thursday Dec 16 9:00 - 12:00 B 223
EAPW030 001 Thomas Lampi Thursday Dec 16 9:00 - 12:00 ONLINE  
ELLS010 001 Ronan Scott Monday Dec 20 9:00 - 12:00 B 113
ELLS020 001 Ryan Vatkin Monday Dec 20 9:00 - 12:00 B 205
ELLS030 001 Thomas Lampi Monday Dec 20 9:00 - 12:00 B 129
ELLS040 001 Julie Schiller-Birch Monday Dec 20 9:00 - 12:00 B 223
ELRW010 001 Ronan Scott Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 205
ELRW020 001 Ryan Vatkin Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 113
ELRW030 001 Thomas Lampi Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00 B 221
ELRW040 001 Julie Schiller-Birch Wednesday Dec 15 9:00 - 12:00
B 131

Scheduling Office team

Please email timetable@okanagan.bc.ca for general inquiries regarding Okanagan College scheduling services and solutions.

Scheduling services and solution requests should be submitted by work request through myOkanagan.

Please note: requests may not be completed until the academic schedules for the upcoming term(s) have been finalized. Please allow 24-48 hours for a response to your request.

Dawn Govan

Scheduling Coordinator
Office: Student Services Building 109E
Campus: Kelowna
Phone: 250-762-5445 ext. 4625

Bobbie Wyatt

Scheduler
Office: Student Services Building 109E
Campus: Kelowna
Phone: 250-762-5445 ext. 4929

Allan Hickey

Associate Registrar, Systems
Office: Student Services Building 109J
Campus: Kelowna
Phone: 250-762-5445 ext. 4332